F.A.Q. Често Задавани Въпроси

1. Какво представлява изтупването с Рейнбоу?

 

Изтупването става със специална приставка наречена елактрическа тупалка. Тупалката представлява приставка с високооборотен вал с четка който разресва влакната при употреба върху килим.

При употреба върху матрак, спалня, диван или мокет, вибрацията получена от бързовъртящият се вал с четка, едновременно създава ефект на тупане като всяка прах и пясък буквално "извират" (ако ги има) от третираната повърхност и се изсмукват и биват отвеждани във водния филтър на машината. Ефекта при тупане е почти 100%, ако третираните мебели не са били на влажни места и ако са поддържани правилно и почиствани поне веднъж годишно!

 

Тупането е ефективно на дълбочина средно от 5 до 7 см. в зависимост от структурата (пълнежа) на третираната мебел.

 

!!! Твърдения от сорта на "тупане в дълбочина до 20 см" са обикновен рекламен трик с цел печелене на клинети и продажби!!!
За по-добър ефект се препоръчва двустранно изтупване и изпиране.

 

При килими и мокети с гъст косъм, възможността на тупалката да изкара прах и пясък е по-трудно, особено ако не са подържани!

 

2. Как изпирате килим, спалня, матрак или диван?

 

За разлика от стандартния начин по който се пере с Рейнбоу, ръчното изпиране дава повече предимства и възможност за по-добър резултат.

Почистването се състои от три стъпки - Машина-Ръчен труд-Машина и практиката показва, че крайния резултат е в пъти по-добър от изцяло машинното почистване!!!

 

Оригиналния метод на почистване е впръскване на препарат и веднага следва изсмукване. При този метод няма подробно третиране на почистващата повърхност, препарата не може веднага да взаимодейства и разгради мръсотията.  Другото негативно при този метод е‚, че при впръскването на препарата се впръсква и много вода която после не може изцяло да бъде изсмукана в дълбочина от тъканите! Това забавя изсушаването и удължава времето на съхнене на третираните повърхности, а също така е предпоставка за развитие на мухъл, ако помещението не е проветриво!

 

При ръчното изпиране се третира абсолютно всеки сантиметър като се увеличава ефекта при премахването на петна или други замърсявания. Дълбочината на която се достига средно е максимум 5-7 см. за матраци, спални и гарнитури.

За по-добър ефект, при двулицеви матраци които са средно по 20 см. дебелина, се препоръчва двустранно изтупване и по желание изпиране!

Ако обезпрашаването, например на диван, се направи какво трябва, това е до 80% почистване което подпомага и улеснява изпирането!

 

При килимите. Допуска се изтупване и изпиране на килими с косъм до 3 см. По-дълъг косъм затормозява тупалката на машината и може двигателя да изгори! Също така по–-дългия косъм затруднява качественото ръчно изпиране.

 

За килими и китеници с дълъг косъм се препоръчва тепавица, въпреки че там няма да ви изтупат килима, а направо ще го изперат! Много клиенти не са доволни от крайния резултат, който в някои случаи разваля килима и цветовете поради факта, че препаратите които се използват на някои тепавици / килимарници са агресивни и увреждат тъканта... особено при вълнените килими.‚

Търсете места където не се използват валови машини и агресивни препарати!

 

3. Колко време е необходимо за изсъхване след изпирането?

 

В зависимост от климатичните условия, вида дамаска и състава на пълнежа, времето на съхнене е както следва: 

  Време на съхнене 

 

 при 

температура

над 25 C

 

 при 

температура

под 20 C

 

          Забележка

 

 Килими    1-2 дни
    3-5 дни
в зависимост от дебелината  
 Мокети                                     1-2 дни     3-5 дни в зависимост от дебелината
 Дюшеци    12+ часа     1-2 дни
в зависимост от пълнежа 
 Матраци    6-10 часа   8-10+ часа в зависимост от пълнежа
 Холни гарнитури    6-10 часа   8-10+ часа в зависимост от пълнежа

 

!!! При двустранно изпиране, времето на съхнене също зависи от стайната температура. Колкото е по-висока, толкова по-бързо ще можете да ползвате матрака, но при всички случай трябва да е около 20-25 C и време за съхнене поне 8-12 часа. Задължително помещението трябва да се проветрява за по-бързо съхнене!

 

4. Какви препарати използвате и безвредни ли са те за здравето?

 

Препарата които се използва е безвреден за здравето - антибактериален и неагресивен. Съдържа почистващи агенти разтварящи мазнини и петна от хранителни продукти както и омекотители за по-добър краен ефект и ароматизация.

Без странични ефекти при хора с алергии‚ или астма. Подхоящ за почистване на бебешки матраци.


!!! Не се дава гаранция за изчистване на петна с неясен произход и/или вече третирани с препарат/и! Същото се отнася и за стари петна които не са третирани към момента на изцапването на тъканта!


5. Може ли почистването да е на 100% ?

 

И да и не!

За да се гарантира почистване на 100% трябва да подържате килима, мокета, леглата и холната гарнитура като периодично ги обезпрашавате!

"Козметичното" почистване с обикновена прахосмукачка е препоръчително да бъде веднъж на 2 седмици или поне 1 месечно.

 

!!! Специално за мокети и килими е важно да не стъпвате с обувки защото падналият пясък и мръсотия се набиват на дълбоко и почистването след това става много трудно! Същото е когато попаднат хранителни остатъци, химикали или екскременти от животни‚. Те трябва да се почистят веднага и както трябва!!!

 

Примери:
1)  Отстраняване на животинска или човешка урина.

Урина от котка - миризмата може да не се премахне напълно!

Урина от куче - миризмата може и да не се премахне напълно!

Урина човешка - миризмата може и да не се премахне напълно!

 

2)  Отстраняване на мухъл.

В зависимост от степента проникване на мухъла в тъканта, изчистването варира.

 

Най-добър резултат има когато мухъла е в начален стадий. Ако мухъла е проникнал в дълбочина, препоръчва се смяна на матрака.

Задължително е под матрака да има свободно циркулиращ въздух за да се избегне запарване.

Важно е да се знае, че петната от мухъл остават или леко избледняват, но по-скоро си остават, независимо дали се третират с белина, кислородна вода или други избелващи препарати!

Петната са вероятно в следствие от пигмент отделящ се от спорите на мухъла.

 

При всички примери не се гарантира отсраняване на петната!

6. На какъв период от време е добре да се почиства?

 

Някой би ви казал, че трябва всеки месец. Истината е друга обаче!

В зависимост от употребата и района в който живеете, периода е различен.

 

Един пример:

Ако вие имате матрак или диван закупен преди 2-3 месеца, който употребявате всеки ден... това са между 60 и 90 употреби!

Към примера да добавим и един научно доказан факт.

Всеки човек отделя по около 700 грама мъртва кожа за 1 година, което прави приблизително по 2 грама всеки ден... ако живеете сами! Ами, ако сте повече?

Да прибавим и прах който влиза от вън всеки ден от прозорците или чрез дрехите с които сте били. А ако имате и домашен любимец?

А сега си представете какво би било замърсяването на матрак или диван за 1 година при редовна употреба! 

 

Препоръчително е, ако имате малки деца вкъщи да се обезпрашава (и пере пожелание) на 3-6 месеца. При нормална употреба е добре на 6 или поне на 12 месеца. Решението си е ваше... както и здравето!

Ако спестявате от здраве, ще давате за лекарства!!!

 

Не чакайте мебелите да се захабят и набият с мръсотия защото, Рейнбоу не прави чудеса!

 

Не се опитвайте да перете сами! Това само ще намали ефекта от почистването с Рейнбоу! Третирането с препарати неправилно,  фиксира петната и прахоляка вътре в материите и затруднява изчистването на мръсотията.

 

Примери на напикано, мухъл и силно замърсяване.

При подобно замърсяване при което излиза кал‚, пясък или гъста черна пяна, цената се завишава от 50 до 100%!!! 
При нормално замърсяване има малко или средно количество светла или сива пяна!

 

За качественото почистване, значение има както машината, така и този който ще ви почисти!

 

Когато почиствате на 6 месеца или 1 година, вие не само ще подържате чисти местата на които седите или спите, но и ще избегнете възможни болести, алергии и обриви.